06 lutego

#126 Marzyciel - Laini TaylorTo marzenie wybiera marzyciela, a nie odwrotnie.
Lazlo Strange od zawsze marzył, aby poznać tajemnice zaginionego miasta Szloch. Jako sierota, a potem skromny bibliotekarz, nawet nie przypuszczał, że ma szansę na odbycie kosztownej wyprawy przez pustynię Elmuthaleth do miejsca, gdzie mieszkają mityczni wojownicy. Dopóki sami nie przekroczyli bramy Wielkiej Biblioteki i nie zaproponowali wyprawy… komuś innemu. Tu liczy się czas i każda podjęta decyzja. Przed Strange’em pojawią się wybory, których nie sposób dokonać, żal, którego nie da się wyleczyć, oraz magia tak prawdziwa, jakby istniała naprawdę.
Zanurz się w świecie pełnym skrywanych od wieków tajemnic, marzeń niebieskich jak opale, jak skrzydła ważki czy niebo, niezwykłych snów, które dyktują zmysły.
Czytając "Marzyciela", zapomnisz, co jest snem, a co jawą.
źródło opisu: SQN, 2018
Tam, zamknięta pomiędzy okładkami, znajdowała się się historia ludzkiej wyobraźni i nic nie wydawało mu się jednocześnie piękniejsze, straszniejsze i dziwaczniejsze.
"Marzyciel" to niesamowita historia o mocy marzeń, przyjaźni czy miłości. Ukazuje jak silne piętno potrafi odcisnąć na człowieku wojna, grupowe morderstwo, które pozwoliło choć na chwilę odetchnąć ludziom, których nękali bogowie. Niby wszystko wydaje się na pozór nierealne to im głębiej zapuszczamy się w tą historię tym bardziej wierzymy w to co z pozoru wydaje się nieprawdopodobne. Jak już wyżej można przeczytać, fabuła książki skupiona jest na tajemnicy zaginionego miasta Szloch. Nikt go nie pamięta, nie ma żadnych konkretnych na jego temat informacji. Tylko Lazlo próbuje zdobyć jak najwięcej faktów o Szlochu oraz marzy o odnalezieniu tego miasta. Akcja książki jest zgrabnie skonstruowana, pozbawiona luk w fabule. Niesamowicie fascynujące są opisy Szlochu czy otoczenia bohaterów. Chciałam śnić tak jak oni, by móc zobaczyć te cudowne rzeczy we własnych snach. Autorka ma lekkie pióro, ale widać jak wiele pracy musiała włożyć w tą książkę, by ostatecznie stworzyć tak dopracowaną i nieschematyczną historię.

Doceniam w książkach przede wszystkim fakt, gdy emocje wręcz targają czytelnikiem podczas czytania. Zawsze czuję wtedy, jak tworzy się coraz silniejsza więź z tą historią oraz z bohaterami. Tu nic nie wydaje się przesadzone lub nierealne. Historia tak pochłania czytelnika, że można w pewnej chwili zastanowić się czy aby na pewno to tylko fikcja literacka.

Bohaterowie nie są idealnymi postaciami bez skaz. Każdy z nich dąży do własnych celów, a charakter zbudowany jest na podstawie historii z przeszłości. Ilość okrucieństwa i niesprawiedliwości jaka spotkała niektórych bohaterów, silnie wpływa na ich aktualne postrzeganie świata. Z dnia na dzień nikt nie jest w stanie zmienić samego siebie. Ważne, że książka ukazuje realność tego, jak pewne fakty potrafią wpłynąć na człowieka oraz jak trudno sobie z nimi radzić.

Jestem pod wrażeniem tego, w jak spektakularny sposób w fabule została ukazana jakże nam wszystkim znana sytuacja, kiedy grupa odpycha jednostkę od siebie, gdyż jest inna a potem okazuje się, że ta jednostka jest postacią, która odgrywa ogromną rolę w całej historii. Książka z całą pewnością stanowi pozycję godną przeczytania nie tylko dla młodzieży, ale także dla dorosłych. Nie tylko można się przy niej dobrze bawić, ale wynieść wiele mądrości życiowych.

Jak dla mnie jest to pozycja "must read" dla każdego i długo będę ja wszystkim polecać! Koniecznie czytajcie, nawet polecę to tym, którzy po fantasy sięgają niechętnie. Nie zawiedziecie się :)

2 komentarze:

 1. Kurcze tyle słyszę o tej książce, a jakoś nadal mnie do niej nie ciągnie... :(

  Zabookowany świat Pauli

  OdpowiedzUsuń
 2. Będę miała na uwadze chociaż fantasy to nie moje klimaty ;)

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Bookwormpl , Blogger