10 stycznia

#53 Dziesięć tysięcy słońc nad tobą - Claudia Gray


Marguerite Caine wyruszyła w podróż do innych wymiarów za pomocą Firebirda – genialnego wynalazku jej rodziców, jej chłopaka Paula i ich przyjaciela Theo. Zwróciła jednak także uwagę wrogów, gotowych porywać, szantażować lub nawet zabijać ludzi, by wykorzystać Firebirda do swoich celów.
Gdy dusza Paula zostaje rozszczepiona na cztery odłamki, uwięzione w jego wersjach z innych wymiarów, Marguerite gotowa jest zrobić wszystko i udać się w każde miejsce, by go ocalić. Ale cena za jego bezpieczny powrót jest wysoka. Jeśli nie zniszczy dzieła życia swoich rodziców w innych wszechświatach, Paul przepadnie na zawsze.
Marguerite, nie chcąc poświęcać swojej rodziny, prosi o pomoc sprytnego Theo. We dwoje układają plan uratowania Paula, ale aby odnieść sukces, muszą przechytrzyć geniusza i zaryzykować nie tylko własnym życiem, ale także życiem ich odpowiedników w innych wymiarach.
Ta misja zaprowadzi ich do najbardziej niebezpiecznych z poznanych dotychczas wszechświatów: do zniszczonego przez wojnę San Francisco, do kryminalnego półświatka Nowego Jorku, a nawet do pełnego świateł Paryża, gdzie inna Marguerite skrywa szokujący sekret. Każdy skok przybliża Marguerite do uratowania Paula – ale ta podróż odsłania mroczną prawdę, nakazującą zwątpić w jedyną rzecz, jaka wydawała się niezmienna w każdym świecie: łączącą ich miłość.
„Dziesięć tysięcy słońc, milion światów nie wystarczyłoby mi, żeby dzielić je z tobą. Nie wystarczy mi nic mniej od wieczności”.
Dla tych, którzy czytali już pierwszą część przygód Marguerite oraz reszty, ta część będzie niesamowitą gratką! W tej części bohaterowie odwiedzają dużo wymiarów, które niejednokrotnie potrafią wstrząsnąć bohaterami, ale także ukazują im ich alternatywne życie. Tą książkę czytało się naprawdę świetnie! Jak dla mnie - czytelnika uwielbiającego podróże - ta część była jeszcze lepsza od poprzedniej. Bohaterowie (głównie chodzi mi o Marguerite) dochodzą już do pewnego rodzaju perfekcji w podróżowaniu po innych wymiarach. Z zachwytem odwiedzałam z nią alternatywne światy i z ciekawością poznawałam prawa według jakich funkcjonują.

Jestem pod wrażeniem, iż autorce mimo fantastycznej fabuły, udało się wpleść dość ważny problem. Ponieważ podczas podróży dotychczas myśleliśmy, iż żadna z podjętych decyzji podczas "zasiedzenia" alternatywnego bytu nie ma wpływu na jego dalsze życie. A co za tym idzie, podróżnicy zachowywali się dość egoistycznie. A jednak prawda jest taka, że każda podjęta decyzja za kogoś ma na niego ogromny wpływ, zwłaszcza kiedy nie zwracamy uwagi na konsekwencje. Niech do będzie formą przestrogi dla innych.


Nie brakuje tu fizycznych definicji i twierdzeń, ale jak dla mnie (nienawidzę fizyki) było to wszystko opisane w przyjazny i przyswajalny sposób. Nie czułam się głupia lub zagubiona w fabule. Dobrze, że postać Marguerite nie jest fizykiem i wszytko należy jej tłumaczyć. To naprawdę ułatwia odnalezienie się w historii.


Cieszę się niezmiernie, iż udało mi się tą część przeczytać jeszcze przed premierą 3 ostatniej części.
To co autorka zafundowała nam w zakończeniu, nie pozwala ani na chwilę o sobie zapomnieć. Nie wiem jak ta historia się zakończy, ale wierzę, że będzie to idealna kwintesencja całej trylogii!

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu:

5 komentarzy:

 1. Słyszałam o tej autorce, ale jeszcze nie miałam okazji sięgnąć po jej twórczość :) Może kiedyś się uda ;)
  Pozdrawiam! Dolina Książek

  OdpowiedzUsuń
 2. Akurat jestem w trakcie czytania:) Uważam, że ta część jest lepsza niż poprzednia i z niecierpliwością czekam na trzeci tom

  OdpowiedzUsuń
 3. Dwie książki leżą u mnie i czekają na swoją kolej. Mam nadzieję, że jeszcze w tym miesiącu uda mi się sięgnąć po pierwszą część :)

  OdpowiedzUsuń
 4. jestem złym człowiekiem bo mam obie części ale nie mogę się jakoś za nie zabrać - upiłam je bo skusiły mnie okładki a teraz tak sobie czekają... Ale może to i lepiej, poczekam aż całość bedzie wydana i wtedy przeczytam całą serię na raz :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nawet jestem ciekawa czy książka spodobałaby mi się...muszę chyba spróbować:)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Bookwormpl , Blogger